• Türkçe
  • English
  • Russian
  • German
  • Arabia
Google ÇeviriÇeviri tarafından desteklenmektedir

Benzin Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır ?

BENZİN POMPASI NASIL ÇALIŞIR ?

Elektrikli yakıt pompaları hem benzin hem de dizel araçlarda yer alan , motora yakıt gönderimi yapmak için yakıt deposunda yer almaktadır. Benzin pompası siz kontağı açtığınız andan itibaren çalışmaya başlar bu sebeple sessiz bir ortamdaysanız kontağı açında yakıt pompası çalışma sesini duymanız mümkündür. Bu ses uzun bir süre devam etmez lakin bir kaç saniye devam eden bu ses motor çalıştıktan sonra benzin pompasının çalışması araç stop edene kadar devam eder.

BENZİN POMPASI ARIZASI NASIL ANLAŞILIR ?

Benzin pompası tamamen bozulmuşsa yani çalışmıyorsa motora yakıt gitmeyeceğinden araç çalışmaz yada seyir halinde iken bozulursa araç stop eder.

Aracınız marş basıyor lakin çalışmıyorsa ilk olarak yapmanız gereken aracınızın ateşleme sisteminde bir sorun var mı yani buji , buji kablosu ve ateşleme bobini arızası kontrol edilmelidir eğer ateşleme sisteminde bir sorun yoksa bu durumda yanma odasına benzin gelmiyor demektir. Bu tarz bir araç arızası ile karşılaşırsanız kontağı açıp benzin pompası çalışıyor mu diye dinlemenizi öneririm çünkü yapabileceğiniz en kolay tanı yöntemi budur. Bunun dışında benzin pompası arızası Obd cihazlar vasıtası ile de tespit edilmektedir.

BENZİN POMPASI ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR ?

Aracınızın yakıt pompası tam anlamıyla işlevini yitirmişse yani çalışmıyorsa zaten araç çalışmaz yada çalışırken bozulursa motor stop eder lakin pompa arızalıysa yani çalışıyor ama düzgün çalışmıyorsa aşağıda yazdığımız arıza belirtileri boy gösterebilir.

  • Motorda teklemeler görülür
  • Gaz yememe durumları boy gösterir
  • Araç çalışır lakin gaza bastığınızda stop eder
  • Zor çalışma
  • Yüksek devirlere çıkamama

BENZİN POMPASI NEDEN BOZULUR ?

Benzin pompasının bozulmasına sebep olan 2 farklı durum yer almaktadır. Bu durumlara düşmezseniz eğer aracınızın yakıt pompasının ömrü uzun olacaktır.

Arabanızın yakıt deposu kirli ise bu durum pisliklerin benzin pompası filtresinin tıkanmasına ve pompanın yanmasına sebep olmaktadır bu sebeple depo temizliğine önem göstermelisiniz ve kaliteli yakıt almalısınız.

Bir diğer etken ise benzin pompasının yanmasına en çok sebep olan durum olan aracınızla çeyrek deponun altında yakıt varken gezmektir. Çeyrek deponun altında yakıtla gezmek neden yakıt pompasını yakar derseniz eğer benzin pompası devamlı çalışır ve çalıştığından dolayı ısınır soğuma işlemini de yine depo içinde yer alan benzin ile yapar eğer benzin az olursa yeterli soğuma olmaz ve haliyle benzin pompası yanar.

İlgili Yazılar

Ateşleme Bobini Nedir, Arızası Nası...

Hararet Müşürü Nedir ?

Egr Valfi Nedir ?