• Türkçe
  • English
  • Russian
  • German
  • Arabia
Google ÇeviriÇeviri tarafından desteklenmektedir

Hararet Müşürü Nedir ?

HARARET MÜŞÜRÜ NEDİR , NE İŞE YARAR ?

Aracınızın ekranında yer alan hararet göstergesinde motorun sıcaklığını görmenizi sağlayan parçadır. Aracın motor bloğunda yer alan bu hararet müşürünün üzerinde bir kablo bulunmaktadır bu kablo aracın göstergesine sinyal yollar ve bu sinyaller ile motor suyu sıcaklığını hararet göstergesinde görmenizi sağlar.

HARARET MÜŞÜRÜ ARIZASI NASIL ANLAŞILIR ?

Aracınızın hararet müşürü arızalandığında hararet göstergesinde motor sıcaklığını size yanlış gösterir yani motor sıcaklığınız 80 derece iken bu müşür arızalıysa gösterge de 60 olarak yada 110 olarak gösterir bu da sizin araçta bir sorun olduğunu düşünmenize sebep olmaktadır. Hararet müşürü arızalı ise gösterge de yer alan sıcaklık değerleri de yanlış olacaktır.

Aracınızda hararet yüksek olmasına rağmen harareti düşük gösterebilir.

Aracınızın harareti yüksektir ama müşür arızalı olduğundan göstergede düşük gözükecektir.

HARARET MÜŞÜRÜ BOZULURSA NE OLUR ?

Aslında hararet müşürü çok önemli bir parça olsa da hararet müşürünün aracın çalışmasına herhangi bir etkisi yoktur. Müşür bozuk olsa da yada hiç olmasa da araç normal seyrinde çalışacaktır lakin hararet müşürünün amacı herhangi bir sebepten dolayı araç hararet yaparsa bunu araca çok zarar vermeden fark edip önlemini almanız içindir.

İlgili Yazılar

Benzin Pompası Arızası Nasıl Anlaşı...

Ateşleme Bobini Nedir, Arızası Nası...

Egr Valfi Nedir ?