Google ÇeviriÇeviri tarafından desteklenmektedir

Tam Otomatik Vites Ne Demek?

Tam Otomatik Vites Nedir?

Tam otomatik şanzıman yapısı, temelde insan kontrolü dışında, aracın yük ve yol durumuna uygun olarak kendi kendine vites değişimi yapan sistemin adıdır. Otomatik vitesli araçlarda, manuel kontrol ortadan kalktığı için araçta debriyaj pedalı ve kullanılabilir durumda, manuel bir vites kolu bulunmuyor.

Sistem, tork konvertörü, vites dişlileri ve hidrolik kumanda olmak üzere 3 parçadan oluşan bir vites kutusuna sahip. Bu üçlü üzerinden basit olarak açıklamak gerekirse, motor gücü mekanik debriyaja ihtiyaç duymadan, hidrolik aparatların yardımıyla şanzıman dişlilerine ve tekerleklere iletilir. Bunun en büyük faydası, aracınıza bütün hızlarda sağladığı maksimum verim ve sürekli değişen hız oranıdır ama otomobiller konusunda teknisyen olmak gibi bir arzunuz, hedefiniz yoksa pek de bilmenize gerek olmayan teknik ve karmaşık bir konudur.

Manuel vites ya da yarı otomatik vitese oranla daha pratik ve kullanışlı bir sistem olan tam otomatik vitesin avantajları çoktur. Klasik tip manuel viteslerde ve yarı otomatiklerde vites geçişleri hissedilirken, tam otomatiklerde bu geçiş hissedilmez. Aracınızda yokuş kalkış desteğiniz olmasa bile aracınız geriye doğru kaymaz.

Arabanızın modeline göre değişiklik gösterse de genel olarak, göstermelik vitesinizin üzerinde P, D, R, N harfleri ile 1, 2, 3 gibi rakamlar bulunur. P, aracınız park halindeykenki vites durumunu, D ileri gitmek için kullanılan vitesi, R geri gitmek için ve N ise boş vitesi ifade eder. Rakamlar ise aracınızın sabit viteslerini ifade eder.

İlgili Yazılar

Araba Arıza İşaretleri Nelerdir?

Esp Nedir, Ne İşe Yarar ?

Baskı Balata Değişim Periyotu Nedir...