X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe)

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar £ British Pound
X

Lütfen Ülke (Bölge) Seçiniz

Türkiye (Türkçe)Türkiye (Türkçe)

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar £ British Pound

Kiralama Koşulları

AnasayfaKiralama Koşulları
KAMPANYA!
Anında Araç Kirala

Şimdi Üye Ol!
İlk kiralamada %10 Ek İndirim Kazan

Hemen Üye Ol!

KİRALAMA KOŞULLARI

SÜRÜCÜ BELGESİ VE YAŞ SINIRLAMALARI

Araç Kiralamak için 25 yaşını doldurmuş olmanız ve en az 1 yıllık B grubu ehliyet sahibi olmanız gerekmektedir. 25 yaşını doldurmuş olmak koşulu sabit kalmak kaydı ve ehliyet süresi koşuluna uyularak orta ve üst sınıf araçlar için de genç  kiralama Uygulamamız yoktur.

KİRALAMA SÜRESİ

 Araç kiralama minimum süresi günlük kiralamalarda 24 saat, aylık kiralamalarda ise 30 gündür.

FİYATLARA DÂHİL OLAN VE OLMAYAN HUSUSLAR

Fiyatlara zorunlu Sorumluluk Sigortası, kiralama Hizmeti dahildir. Günlük araç kiralama hizmetinde kilometre kullanım hakkı günlük 300 km olmak şartı ile 7 gün ve üzeri kiralamalarda, kontrat başına 4000 km ile sınırlıdır. Aylık araç kiralama hizmetinde kilometre kullanım hakkı 3000 km ile sınırlıdır. Kilometre aşım ücreti araç grup bazında değişkenlik göstermekte olup detaylı bilgiyi rezervasyon merkezimizden veya ofislerimizden alabilirsiniz. Akaryakıt, Ferdi Kaza Güvencesi, Mini Hasar Güvencesi, İhtiyari Mali Mesuliyet Güvencesi, Tek -Yön Ücreti, Ofis müsaitlik durumuna göre Teslim Etme / Teslim Alma Ücreti (0-10 km arası), Bebek Koltuğu, Navigasyon, Ek Sürücü ile Köprü ve Otoyol Geçiş Cihaz- Kart Kullanım Ücreti ayrıca hesaplanır. Araçların müşteriye teslimi tam dolu depo benzin veya boş depo ile yapılır. Eksik veya boş depo yakıt ile iade edilen araçlarda, yakıt farkı, hizmet ücreti ile birlikte tahsil edilir.

TEK YÖN ÜCRETLERİ
Aracın bir şehirden teslim alınıp başka bir şehre iadesi durumunda ABAY Filo tarafından öngörülmüş olan tek yön ücreti uygulanır. Ücret bilgileri ofis bazında değişiklik göstermekte olup rezervasyon aşamasında görülebilir. Detaylı bilgiyi Rezervasyon Merkezi’mizi arayarak alabilirsiniz.

EK SÜRÜCÜ HİZMETİ

Aracın, kiralayan şahıs dışındaki kişi ve/ veya kişilerce kullanılabilmesi için ek sürücüye ait Sürücü Belgesi bilgilerinin, ek ücretli olarak,Kira Sözleşmesi’ne eklenmesi ile mümkündür. Kira sözleşmesinde yer almayan kullanıcı ve ve ya kullanıcılar tarafından her hangi bir kaza durumunda tüm güvenceler geçersiz sayılarak gerek kiralayan ve gerekse aracı kullanan kişi / kişiler ayrı   ayrı ve müştereken sorumlu tutulurlar. Fiyat ve ayrıntılı bilgi için Rezervasyon Merkezi’mizi arayabilirsiniz. (Ek sürücü kiralama koşulları Sürücü Belgesi ve Yaş Sınırlamalarında bulunan koşullarla aynıdır.)

ARAÇ TESLİM ETME VE TESLİM ALMA HİZMETİ

Rezervasyonunu yapmış olduğunuz araç, ofislerimizde sizlere bilgi verilerek, Kredi Kayıt Bürosu’nun Findeks uygulaması ile kredi notunuzun kontrolü ve değerlendirilmesi yapılacaktır. Ön ödemeli yapılan rezervasyonlarda kredi limitiniz uygun görülmediği takdirde araç kiralama bedeli 3 ila 5 iş günü içerisinde tarafınıza iade edilecektir.

YAKIT HİZMETİ

Araçlarımız full depo teslim Edilmiş ise full depo iade alıyoruz.Araçlarımız kiralama ve araç teslim esnasında görevli personel yakıt durumunu bakıp,kontrol edip sizinle paylaşmakta ve yakıt durumuna dair tarafınıza bilgi vermektedir .Araçlarımızdaki yakıtları boş ise iadesi boş alıyruz. Yarım Çeyrek Veya full depo  teslim edilen aynı şekilde iade teslim alıyoruz.

Araç teslim ve iadesinde  teslim edilirken depoda olan yakıt eksik olması halinde eksik yakıt ücreti ve eksik yakıt hizmet bedeli olarak kiracıdan tahsil edilir.

SİGORTA KAPSAMI

Kiracının, Abay Filo tarafından uygulanan Standart trafik Sigorta kapsamını ve Mini Hasar Sigortasını kabul etmiş olmasına rağmen aşağıdaki belirtilen koşullarda aracın zarar görmesi halinde hasar sorumluluğunu ve buna ilişkin giderleri itiraz etmeksizin karşılamayı kabul eder,

Kaza anında alkollü ve/veya uyuşturucu madde etkisi altında ise,

Kaza tespit formunda/raporunda kazanın Kiracının tek taraflı kusurundan kaynaklı olduğunun belirtilmesi durumlarında (Araçların hızlarını hava, yol, görüş, teknik özellikler ve trafik durumuna uydurmamak/uygun kullanmamak dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere benzeri kayıtların belirtilmesi halinde)

Yasal hız sınırının aşıldığı ve kaza tespit formunda kazanın hız nedeniyle meydana geldiğinin belirtilmesi durumunda,

Tek taraflı kazalarda kaza raporunun düzenlenmediği, çift taraflı kazalarda beyanın eksik doldurulduğu, alkol raporunun alınmadığı durumlarda ve bununla birlikte kasıtlı kazalarda, yüksek devir hızı ile araç kullanımı v.b. özensizlik ve kasıt nedenli oluşacak hasarlarda, yanlış veya kaçak yakıt kullanımı nedeni ile oluşacak hasarlarda, lastik patlaması sonucunda, jant üzerinde sürüşe bağlı olarak oluşacak hasarlarda, trafik yasalarına aykırı vasıta kullanılması halinde, trafik yasalarına aykırı sürücü belgesi kullanımı halinde, kira sözleşmesinde belirtilen sürücülerin dışında kişilerce kaza yapılması halinde,Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliğinin; kasko Sigorta poliçeleri ile ilgili belirlediği şartların dışına çıkılması nedeni ile, sigorta şirketlerinin sigorta bedelini ödemediği hallerde, kiracı, aracın üst kısımlarında hasara neden olması halinde (köprü, balkon, dal v.b. nesnelere çarpma neticesinde) meydana gelen hasar bedellerini, trafik sigortası ve hasar güvencelerini almış olsa dahi ödemekle yükümlüdür.

Şahıslara ve araç içerisindeki yolculara verilen maddi zararlar, tedavi giderleri aracın zorunlu trafik sigortası limitleri ile sınırlı olup, manevi zararlar da dâhil olmak üzere meydana gelebilecek tüm sorumluluk ve yükümlülükler münhasıran kiracıya aittir.

Kazaya bağlı olmaksızın lastik yarılması, lastik hasarı, jant hasarları ( mini Hasar sigortası satın alınmamış ise )

Jant kapağı ve stepne kaybı h. Ruhsat, plaka, yangın söndürücü ve araç içi ekipman zarar görmesi i. Anahtar kaybı ve/veya kullanım kaynaklı anahtar zararları

Sigorta kapsamına girmeyen her türlü hasar ve zarar Kiracı, araç teslimi sırasında, belirlenen ücreti, sorandan oluşacak maliyetleri ise, kira bitiminde, kredi kartı,veya Havale/Eft olarak gerçekleştirecektir.

Cari hesap çalışan kiracılar, oluşacak borç ile ilgili ödemelerini fatura kesiminden sonra nakden veya banka üzerinden gerçekleştirecektir. Kiracı, kira ve kira sözleşmesindeki unsurlar gereği oluşan borcunu vaktinde ödemediği takdirde, hiçbir ihtar ve ihbara gerek kalmaksızın fatura tarihinden itibaren bedellerin muaccel alacağını ve fatura tarihinden itibaren %5 (yüzde beş) temerrüt faizi ödemeyi kabul, beyan ve taahhüt eder.

Kiracı, kira bedelinin ödenmemesi durumunda hakkında ihtiyati haciz veya ihtiyati tedbir talebinde bulunulması halinde Abay Filo’nun teminat göstermeksizin ihtiyati haciz ve tedbir kararı almaya yetkili olduğunu kabul beyan ve taahhüt eder.      

ARAÇ İADE SÜRESİ

Araçların iadesinde yaşanan gecikmelerde, sadece 59 dakikaya kadar opsiyon uygulanır.

ÖDEME KOŞULLARI

Toplam kiralama tutarı ve güvence bedelleri, kiralamanın başında, aracı kiralayan kişinin üzerinde kendi adı ve soy adının olduğu şahsına ait kredi kartı ve Site içinde bulunan banka hesap numaralarımıza havale/Eft ile tahsil edilir. Nakit ödeme, debit ve sanal kart uygulaması bulunmamaktadır.

Kira anlaşması kiralama esnasında açılır ve kiralama yapılan ülkenin kanun ve uygulamalarına göre düzenlenir.Gerçekleşecek kiralamalarda ABAY FİLO’Genel Kiralama Koşulları geçerlidir.

Kiralamanın sonunda oluşabilecek olan fatura tutarı farkı ise kiralama noktasında tahsil veya iade edilir. Kredi kartı sahibinin kiralama esnasında şahsen bulunması gerekmektedir. Başkasına ait kredi kartı ile kiralama yapılamaz. Müşteri tarafından ibraz edilen kredi kartından, kiralama bedeline ek olarak, kiralanacak araç marka ve modeline göre belirli oranda TEMİNAT evrağı alınmaktadır. Bu sebeple (Aracın Piyasa bedeli kadar) Kredi Kartınızda Limit müsaitliğinin olması gerekmektedir. Depozit olarak tahsil edilen tutar kiralama bitiminde, varsa yukarıda belirtilen ek hizmet, güvenceler, eksik yakıt, hasar, ceza vb. gibi rezervasyonda bulunmayan bedeller düşüldükten sonra, aynı karta iade edilecektir. Depozito iadeleri banka iç iletişiminden kaynaklı olarak iade işlemi yapıldıktan 3-5 iş günü içerisinde kredi kartınıza yansımaktadır. Aracı teminata dair alınan sözleşmeyle bir bütündür ve Kiralama sonrası aracın eksiksiz birşekilde teslim edilmesi durumunda aynı gün iptal edilerek kiracıya iadesi yapılmaktadır.

ONLINE ÖN ÖDEMELİ (HEMEN ÖDE) REZERVASYON VE KİRALAMA

Online Ön Ödeme/Hemen Ödeme ifadesi, kiralama bedelinizi ve seçtiğiniz ek hizmetleri online olarak, hemen ödeyebileceğinizi belirtir. Online rezervasyon sayfası; rezervasyon konfirme edilsin ya da edilmesin; araç kiralama anlaşması yerine geçmez. Ön Ödemeli Rezervasyon Formu detayında ismi bulunan kişi adına kiralama yapılır.

3D güvenlik gereği internetten ödeme esnasında kart sahibi ve rezervasyon sahibinin aynı kişi olması zorunlu olmayıp, kiralama esnasında rezervasyon sahibinin mutlaka kendisine ait bir kredi kartı ibraz edebiliyor ve depozito işleminin gerçekleşiyor olması gereklidir.

ABAY FİLO’kiralama hizmetini kendisine bağlı sebeplerden dolayı veremediği takdirde, müşteri tarafından önceden ödenen tutarın tamamını iade edecektir. ABAY FİLO’kiralama ofislerinden yapılacak kiralamalarda, ön ödemesi yapılmış rezervasyonların karşılığı ABAY FİLO’Ön Ödemeli Rezervasyon Formları üzerinde yazan tutarlarla sınırlıdır.

ABAY FİLO’ Ön Ödemeli Rezervasyon formları kiralama başlangıcında ya da sürecinde müşterilerimizin talep edebileceği ek hizmet ve güvenceler ile yakıt, tek yön, trafik cezası ve hasar bedelleri (Kira anlaşmasında yazılı kaza ve hırsızlık durumunda yapılması gerekenler bölümünde açıklanan şartların yerine gelmediği durumlar) vb. harcama bedellerini içermez. Bu bedeller için müşterilerimizin kiralama esnasında şahsi kredi kartı ibraz etmesi gerekmektedir.

Yapılan ödemelerin müşterilerimizin kredi kartına yansıması aşamasında, kullanılan kredi kartının ait olduğu bankaların, herhangi bir sebeple uygulayabileceği her türlü komisyon, kur farkı, hizmet ücreti vb. bedeller ABAY FİLO’ markasının sorumluluğunda değildir.

ABAY FİLO’ kiralama hizmetini kendisine bağlı sebeplerden dolayı sunamazsa, müşteri tarafından önceden ödenen tutarın tamamını iade edecektir

ABAY FİLO,’ Ön Ödemeli Rezervasyon tutarı araç kira bedeli ve rezervasyon esnasında almış olduğunuz ek hizmetleri içerir. Kiralama başlangıcında ofisten alacağınız ek hizmetler ve olası ekstralar (HGS, yakıt, trafik cezası, tek yön, kira anlaşmasında yazılı kaza ve hırsızlık durumunda yapılması gerekenler bölümünde açıklanan şartların yerine gelmediği durumlar vb) için şahsi kredi kartı ibraz edilmesi gerekmektedir.

Ön ödemeli rezervasyonlar için kiralama koşulları aşağıda sıralanmıştır ;

Ön Ödemeli rezervasyonlarda kiralama günü, saati, araç bilgileri, kiralama ofisi güncellenemez, değişiklik yapılamaz.

Ön ödeme seçeneği ile rezervasyon yapılan araç kiralama bedeli ve seçtiğiniz ek ürün ve güvence paketlerine ait toplam tutar rezervasyon aşamasında tahsil edilecektir.

Ön ödemeli rezervasyon sayesinde kazanılan indirim başka bir kampanya ile birleştirilemez.

Ön ödemeli rezervasyon ile yapılan bir kiralamada, kiralama süresinin rezervasyon formunda belirtilen sürenin üzerine çıkması durumunda oluşacak ilave bedel kiralama başlangıcında müşterimizin ibraz ettiği kredi kartından veya havale/eft ile,uzama günleri liste fiyatları üzerinden %5 indirim uygulanarak tahsil edilir.

Ön ödemeli rezervasyonlarda, aracın rezervasyon iade bitiş tarihinden erken iade edilmesi durumunda müşterilerimizin kullanılmayan günlerinin iadesi yapılmamaktadır.

Ön Ödemeli rezervasyonlarda aracı teslim alma saatinden 24 saat öncesine kadar rezervasyon iptal edilirse kiralama ücretinin tamamı ABAY FİLO tarafından iade edilecektir.

Ön Ödemeli rezervasyon kiralama başlangıç saatine 12 saatten daha az bir süre kalmış ise aşağıdaki koşullar geçerli olacaktır.

 • 1-3 günlük rezervasyonlarda 1 günlük kesinti uygulanır.
 • 4-7 günlük rezervasyonlarda 2 günlük kesinti uygulanır.
 • 8 gün ve üzeri rezervasyonlarda % 20 kesinti uygulanır.

Ön Ödemeli rezervasyonlarda müşterilerimize ait araçlar teslim alma saatinden itibaren 2 saat bekletilecek olup, bu iki saat içerisinde müşterilerimiz araçlarını teslim alabileceklerdir. 2 saat sonrasında rezervasyon sistem tarafından otomatik olarak iptal edilecek ve ücret iadesi ücret iade yapılmayacaktır.

Ön Ödemeli Rezervasyonların iade süreci bankanın işlem yoğunluğuna bağlı olarak 3 ila 5 iş günü arasında değişmektedir.

Ön Ödemeli Rezervasyonlarda araçların müşterilerimize teslim edilebilmesi için Genel Kiralama Koşullarının ve aşağıdaki şartların yerine getiriliyor olması gerekmektedir.

Aşağıdaki şartların sağlanamaması durumunda araç tahsis edilmeyecek olup,Yukarıdaki iade şartları geçerlidir.

Depozito için ödeme şekli sadece şahsi kredi kartı ve havale/eft  olup nakit ödeme ve debit kart uygulaması bulunmamaktadır.

Kiralama türü ve araç grubuna göre değişen Teminat Evrağı tutarının şahsa ait yazılı sözleşmeyle bütün evrağı imzalıyor olması gerekmektedir.

Kredi kartının üzerinde kiralama yapacak kişiye ait isim ve soy isim bilgisi bulunmalıdır.

Kira bedeline ek olarak kredi kartına konulacak depozito miktarı için yeterli limit uygunluğunun olması gerekmektedir.

Aracı teslim alacak kişinin ehliyetini ve kendine ait kredi kartını ABAY FİLO ofisine ibraz etmesi gerekmektedir.

Orta ve Üst segment kiralamanın gerçekleşebilmesi için farklı bankalara ait 1 Kredi kartının ibraz edilmesi gerekmektedir.

Ehliyetlerin üzerindeki yazıların okunaklı ve ehliyetin yıpranmamış olması gerekmektedir.

Ehliyette T.C. Kimlik numarası yazmaması halinde T.C. Kimlik ibraz edilmesi gerekmektedir.

Yabancı ehliyete sahip kullanıcıların pasaportunu kiralama yapacağı ofise ibraz etmeleri gerekmektedir.

25 yaşını doldurmuş en az 1 yıllık (B) sınıf ehliyeti olmaması.

Adına kayıtlı (1) kredi kartı veya Banka kartı nın olmaması.

Bir iş yerinde en az son 1 yıl'a ait düzenli ssk veya gerçek kişiler 1 yıl vergi levha .

Son 2 yıl içinde kiracının açıkta olan haciz ve icrasının olması.

Findex kredi Notu gereksimlerinin Abay Filo Kiralama koşullarına uymaması.

İPTAL  İADE ŞARTLARI

İptal talebinizi rezervasyon yaptığınız tarihte tarafımıza bildirirseniz, ödediğiniz tüm tutar kartınıza iade olacaktır.Havale /eft yapılan ödemeler Banka hesap Numaranıza iade edilecektir.

Diğer iptal taleplerinizdeki iade uygulamamız şu şekildedir;

Kiralamanızın alış saatine 24 saatten daha az zaman kalması veya iptal edilmeksizin aracın alınmaması durumunda 3 günlük kiralama ücreti tutarında kesinti yapıldıktan sonra iade yapılmaktadır.Rezervasyonunuz 3 günden az ise iade yapılamamaktadır. 

Kiralamanızın alış saatine 24 saatten fazla zaman var ise, 100 TL tutarında kesinti yapıldıktan sonra iade yapılmaktadır.Güvence paketi satın almanız durumunda ücretsiz iptal ve iade yapılmaktadır.

Bu koşullar kampanyalı hizmetleri, erken rezervasyon veya indirimli rezervasyonları kapsamaz.Tüketici tarafından yapılan tarih değişikliklerinde iptal hükümleri geçerlidir.

TRAFİK CEZALARI

Yürürlükte olan trafik yasalarına uyulmamasından doğacak her türlü sorumluluk ve maddi trafik cezaları kullanıcıya aittir. Aracın kirada bulunduğu süre içinde oluşan ancak kiralama bitimi sonrasında elimize ulaşan trafik ve kaçak köprü, otoyol geçişi cezaları, kira anlaşmasında belirtilen kişi ve/veya firmadan tahsil edilir. Araçların hangi nedenle olursa olsun resmi veya yerel makamlar tarafından tutulması nedeni ile geçecek zaman, sözleşme süresi içerisinde kabul edilir. Plakaya yazılan trafik cezalarında trafik cezası tarafımıza tebliğ edildiğinde indirimli olarak ödenmektedir ve müşterilerimizin kredi kartından tahsil edilmekte olup; eş zamanlı olarak trafik cezasına ait hizmet bedeli de uygulanmaktadır.

Hesap Müsitliği olmayan Müşterilerimize Öncesinden Müşteri Temsilcilerimiz tarafından sizlere bilgi verilerek Havale/Eft yoluyla şirket hesaplarımıza ödeme yapılabimektedir.

ÖNEMLİ NOT

Herhangi bir kaza durumunda, aracın yeri değiştirilmeden kazanın şekline uygun kaza tespit tutanağı tutulması ya da en yakın polis veya jandarma karakoluna başvurularak kaza, hırsızlık ve alkol tespit raporları alınması ve 7/24 hizmet veren +90262 320 0262 1i tuşlayarak numaralı İletişim Merkezi’ne bilgi verilmesi zorunludur.Aracın çalınması durumunda da en yakın polis veya jandarma karakoluna başvurularak 7/24 hizmet veren +90262 320 0262 1i tuşlayarak  numaralı İletişim Merkezi’ne bilgi verilmesi zorunludur. Aksi halde satın alınan tüm güvenceler geçersiz sayılarak meydana gelen her türlü zarar, 3'cü şahıslara verilen maddi ve manevi kayıpları da içermek üzere kiracıdan tahsil edilir. Aracın arızalanması veya herhangi bir nedenle desteğe ihtiyaç duyulması durumunda, 7/24 hizmet veren +90262 320 0262 1i tuşlayarak telefondan yardım temin edilmesi gerekmektedir.

Lütfen kiralama başlangıcında ve iadesi sırasında Araç teslim etme ve teslim alma formunun doldurulup karşılıklı olarak imzalandığından emin olunuz.

Kiralama süresini uzatmak, dönüş saatini ve gününü bildirmek / değiştirmek için lütfen kiralamayı yaptığınız ofisi ve ya Rezervasyon merkezimizi arayınız.

Kiralama sırasında kaza, aracın arızalanması veya herhangi bir nedenle desteğe ihtiyaç duyulması durumunda 0262 320 0262 numaralı İletişim Merkezi’ni arayarak 1’yi tuşlayabilirsiniz.

Kullanımınız sırasında aracın periyodik bakım kilometresi gelmesi durumunda, güvenli bir şekilde yolculuğa devam edebilmeniz için lütfen İletişim Merkezi’mizi arayınız.

Aracın TEK TARAFLI  olarak kazaya uğraması veya çalınması durumunda, (aracın) yeri değiştirilmeden en yakın polis veya jandarma karakoluna başvurarak kaza, hırsızlık ve alkol tespiti raporları alınmalıdır. ÇİFT TARAFLI kazalarda ise, aşağıdaki maddelerde bildirilen haller dışında, kazanın oluş şekline göre sürücüler, Maddi Hasarlı Kaza Tespit Tutanağını tutanak üzerinde belirtilen şekilde doldurmakla yükümlüdürler. Çift taraflı kazalarda, sadece aşağıdaki hallerde trafik kazası tespit tutanağı, trafik polisi tarafından düzenlenmektedir.

 • Sürücü belgesiz motorlu araç kullanılıyorsa,
 • Sürücüde yaş küçüklüğü varsa,
 • Sürücüde alkol veya akıl sağlığı şüphesi varsa,
 • Kazaya karışan araçlardan birinin kamu kurumlarına ait olması durumunda,
 • Kamu kurumlarına ait eşyada zarar meydana gelirse,
 • Trafik Kazasında sadece 3.kişilere ait eşyalara zarar gelirse,
 • Kazaya karışan araçlardan birinin trafik güvencesinin bulunmaması durumunda,
 • Trafik kazası ölüm ve / veya bedeni zarar ile sonuçlanmışsa.

GÜVENCELERİMİZ

Güvencelerimiz hakkında açıklama aşağıda yer almaktadır. Açıklamalar genel ve bilgi amaçlıdır. ABAY FİLO bu bilgileri zaman içerisinde değiştirme hakkını saklı tutar. Rezervasyonunuza dahil olan güvenceler fiyat teklifinizde ve/veya rezervasyon konfirmasyonunuzda yer almaktadır.

Fiyatlarınıza dahil olmayan güvenceleri kiralama başlangıcında satış ofislerimizden kullanıcı panelinden veya rezervayon esnasında satın alabilirsiniz. Geçerli limitlerle ilgili detaylı bilgiyi de satış ofislerimizden alabilirsiniz.

MİNİ HASAR GÜVENCESİ

Rapor düzenlenmesi veya tutanak tutulması mümkün olmayan, tek taraflı hasar durumları (otopark hasarı, lastik yırtılması vb.) için müşteriye 1.500 TL'ye kadar beyanla onarım hakkı sunan hasar güvencesidir.  Cam - far - ayna güvencesini de kapsamamakktadır.

EXTRA MİNİ HASAR GÜVENCESİ

Rapor düzenlenmesi veya tutanak tutulması mümkün olmayan, tek taraflı hasar durumları (otopark hasarı, lastik yırtılması vb.) için müşteriye 2.500 TL'ye kadar beyanla onarım hakkı sunan hasar güvencesidir.  Cam - far - ayna güvencesini de kapsamaktadır.        

SÜPER MİNİ HASAR GÜVENCESİ

Rapor düzenlenmesi veya tutanak tutulması mümkün olmayan, tek taraflı hasar durumları (otopark hasarı, lastik yırtılması vb.) için müşteriye 3.500 TL'ye kadar beyanla onarım hakkı sunan hasar güvencesidir.  Cam - far - ayna güvencesini de kapsamaktadır.

LASTİK -CAM-AYNA-FAR-ANAHTAR

Rapor düzenlenmesi veya tutanak tutulması mümkün olmayan, tek taraflı hasar durumları, Cam - far - ayna güvencesini de kapsamaktadır 1.500 TL kadar olan hasarlar için tek seçim yapılarak 

Mini hasar poliçesi kiracı kiralama alış saatinde başlar ve kira bitiş saatinde otomatik olarak iptal edilir kira süresi uzatılması halinde mini hasar sigortası kiracının bizzat  Abay filo ofisiini iletşime geçmesi en geç 24 saat öncesi poliçe yenilene ve ödeme yapması gerekmektedir.

Mini hasar sigortasının belirlediği bedelin üzerinde olan hasarlarda, müşteri tüm hasar bedelinden sorumludur    

Gerek işbu genel koşullar ile birlikte aktedilen gerekse işbu genel koşulların imzalanmasından sonra aktedilen kira sözleşmesi/leri, araç teslim formu/ları ve Ek-1,Ek-2,Ek-3 işbu genel koşulların ayrılmaz bir parçası olup, birlikte yorumlanacaktır. 

YABANCI EHLİYETLE KİRALAMA

Kiralama yapacak olan Türk vatandaşları dış ülkelerden aldıkları sürücü belgeleri ile ülkemizde araç kullanmalarının yalnızca aşağıdaki şart ve koşullarda mümkün olduğunu bilir ve kabul eder:

Dış ülkelerden alınan sürücü belgeleri ile ülkemize giriş yapıldığı tarihten itibaren en fazla 1 yıl süreyle araç kullanılabilir.

Altı aydan fazla ülkemizde bulunanların, araç kullanırken dış temsilcilikler veya noter tarafından onaylanmış sürücü belgelerinin Türkçe tercümelerini sürücü belgesi ile birlikte yanlarında bulundurmaları zorunludur.

Bir yılın sonunda ülkemizde araç kullanılabilmesi için dış ülkelerden alınan sürücü belgelerinin ülkemiz sürücü belgesi ile değiştirilmesi zorunludur.

Kiralama yapacak olan Yabancı ülke vatandaşları ise dış ülkelerden aldıkları sürücü belgeleri ile ülkemizde araç kullanmalarının aşağıdaki şart ve koşullarda mümkün olduğunu bilir ve kabul eder:

Dış ülkelerden alınan sürücü belgeleri ile ülkemize giriş yapıldığı tarihten itibaren en fazla altı ay süreyle araç kullanılabilir.

Altı ayın sonunda ülkemizde araç kullanılabilmesi için dış ülkelerden alınan sürücü belgelerinin ülkemiz sürücü belgesi ile değiştirilmesi zorunludur.

İlgili kanunlar ile ikili ve çok taraflı anlaşma hükümleri saklı kalmak üzere dış ülkelerden alınan sürücü belgelerinin, ülkemiz sürücü belgeleri ile değiştirilmesine ilişkin usul ve esaslar aşağıda belirtilmiştir:

Müracaat herhangi bir trafik tescil kuruluşuna yapılabilir.

Müracaat sırasında ibraz edilmesi zorunlu olan bilgi ve belgeler Emniyet Genel Müdürlüğünce belirlenir.

Sürücü belgesi alacaklarda, 2918 sayılı Kanunun 41 inci maddesinde belirtilen eğitim ve sınav şartı hariç, aynı maddedeki hükümlü olmama, yaş, öğrenim ve sağlık şartları aynen aranır. Ancak ikili veya çok taraflı anlaşma hükümleri ile uygulamalar saklı kalmak üzere diplomatik muafiyeti olan yabancılar için, gerekli şartları taşıdıklarına dair yazılı beyanları esas alınır.

Gerektiğinde Dışişleri Bakanlığı veya dış temsilciliklerimiz aracılığıyla sürücü belgesinin doğruluğu hakkında inceleme ve araştırma yapılabilir.

Geçici olarak alınmış olan yabancı sürücü belgeleri değiştirilmez.

Karayolu Trafiği Konvansiyonuna taraf olmayan ve sürücü belgelerinin karşılıklı olarak tanınması ve değişimine ilişkin ikili bir anlaşmamız bulunmayan ülkelerden alınan sürücü belgeleri ülkemiz sürücü belgesi ile değiştirilmez.

Türk vatandaşlarının Karayolu Trafiği Konvansiyonuna taraf olan ülkelerden aldıkları sürücü belgeleri, karşılığı veya dengi olan sürücü belgeleri ile değiştirilir.

Yabancıların Karayolu Trafiği Konvansiyonuna taraf olan ülkelerden aldıkları motorlu bisiklet (moped), motosiklet, lastik tekerlekli traktör, iş makinesi veya otomobil cinsi araçları kullanmak üzere verilen sürücü belgeleri karşılığı olan ülkemiz sürücü belgeleriyle, diğer araç cinslerini kullanmak üzere verilen sürücü belgeleri ise ülkemiz B sınıfı sürücü belgesi ile değiştirilir, ancak bu araçları römork takarak kullanma yetkisi olanların belgeleri ülkemiz BE sınıfı sürücü belgesi ile değiştirilir. Bunların dışındaki sınıf sürücü belgelerinin talep edilmesi halinde eğitim ve sınav şartı da aranır.

Dış ülkelerden sürücü belgesi almış kişilerin ülkemizde farklı bir sınıf sürücü belgesi alabilmeleri için dış ülkelerden almış oldukları sürücü belgesini ülkemiz sürücü belgesine dönüştürmüş olmaları zorunludur.

Ülkemiz sürücü belgeleri ile değiştirilen dış ülkelerden alınmış sürücü belgeleri ilgili ülkeye gönderilir.

Dış ülkelerden almış oldukları sürücü belgeleri ile bu maddede belirtilen şartları sağlamadan araç kullananlar hakkında 2918 sayılı Kanunun 39 uncu maddesine istinaden işlem yapılır.

SÜRE UZATMA, ARAÇ KONTROL VE AYLIK KİLOMETRE PROSEDÜRLERİ

Kiralama Süresini Uzatma:

 Kiralama sürenizi uzatmak isterseniz, bununla ilgili başvuru yapmanız ve onay almanız gerekmektedir. Onay almadan yapacağınız uzatmalar kira sözleşmesinin ihlali niteliğinde olacaktır. Kira anlaşmanızda yer alan ücret bilgileri, anlaşmada belirtilen tarihlerle sınırlı olduğundan, kiralama sürenizi uzatacağınız tarihlerdeki güncel fiyat bilgileri için kiralamanızı gerçekleştirdiğiniz ABAY FİLO’ Ofisi’ni arayabilirsiniz.

Araçların Kontrol Süreleri

 Fiyat değişikliği olmadan devam eden aylık veya günlük kiralamalarınızda, araç kontrolleri kapsamında 3 ayda bir olacak şekildeki periyotlarda aracı ofise getirmeniz gerekmektedir.Fiyat değişikliklerinde, sözleşme yenilemeleri kapsamında ABAY FİLO’ Ofisimizi ziyaret etme zorunluluğunuz bulunmaktadır.  

Önemli bilgilendirme !

Taraflar arasındaki her türlü anlaşmazlıkta genel mahkeme ve yargılamaya gidilmesi gereken durumlarda,yetkili mahkeme ve icra daireleri, Kocaeli - İzmit Mahkemeleri/İcra Daireleri olacaktır. 

Genel Koşullar - Kira sözleşmesi - Araç Teslim FormuÜyelik sözleşmesi - Hizmet sözleşmesi - Transfer sözleşmesi - Ek'ler ve işbu Genel koşullara ek olmak üzere aktedilen/aktedilecek işbu metinlerin yorumlanmasında Türkçe metin esas alınacaktır.

Kurumsal Bilgiler  

BİLGİ TOPLUM MERKEZİ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Top